ﻧﻪ ﻣﺮﮒ ﺁﻧﻘﺪﺭ ﺗﺮﺳﻨﺎﮎ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻧﻪ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺁﻧﻘﺪﺭ ﺷﯿﺮﯾﻦ ﮐﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ به خاطرش ﺷﺮﺍﻓﺘﺶ ﺭﺍ ﺯﯾﺮ ﭘﺎ ﺑﮕﺬﺍﺭﺩ .

مقاله ها

رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار همدان جلوگیری از صادرات بی‌رویه گوجه‌فرنگی موجب کاهش قیمت آن شد، گفت: قیمت سیب‌زمینی نیز بعد از کاهش صادرات کمتر شد اما هنوز این قیمت محسوس نیست.

 

علیرضا شمس امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان با اشاره به علت گرانی گوجه‌فرنگی طی ماه اخیر اظهار کرد: گرانی گوجه‌فرنگی و سیب زمینی به چندین عامل که نخستین آن صادرات بی‌رویه است، برمی‌گردد.

وی ادامه داد: افزایش هزینه‌های سربار مانند کارگری، حمل و نقل، هزینه سبد پلاستیکی و همچنین واسطه‌ها و دلالان سودجو از دیگر دلایلی است که موجب گرانی این دو محصول کشاورزی شده است.

رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار همدان جلوگیری از صادرات بی‌رویه گوجه فرنگی موجب کاهش قیمت آن شد، اظهار کرد: قیمت سیب‌زمینی نیز بعد از کاهش صادرات کاهش یافت اما هنوز این قیمت محسوس نیست.

وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت سیب‌زمینی درجه یک 4 هزار تومان است، افزود: در حال حاضر قیمت سیب زمینی در بازار عمده‌فروش از 2 هزار و 800 تومان تا 3 هزار تومان و در بازار خرده فروشی 4 هزار تومان است.

شمس با اشاره به اینکه همدان به عنوان قطب تولید سیب‌زمینی تولید بالایی دارد، افزود: این در حالی است که هنوز یا به صورت کامل برداشت نشده و یا هنوز زمان برداشت نرسیده است.

وی یکی از دلایل افزایش قیمت را نیز بعد روانی صادرات دانست و گفت: بر این اساس همین چند روز صادرات بی‌رویه نیز تاثیر خود را گذاشت.

رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار همدان تصریح کرد: در حال حاضر گوجه‌فرنگی در بازار 3 هزار تا 3 هزار و 500 تومان است و کسبه نیز ارزش افزوده خود را لحاظ می‌کنند.

وی اضافه کرد: یادمان باشد علت اصلی افزایش قیمت، خرده‌فروشان نیستند بلکه نظام و شبکه توزیع ما غلط است و فاصله عمده‌فروش و خرده‌فروش زیاد است و باید اصلاح شود.

شمس با تأکید بر اینکه هزینه‌ها و واسطه‌گری‌ها باید کاهش یابد، افزود: واسطه‌گران در این میان سود خوبی می‌برند و مالیاتی نیز پرداخت نمی‌کند به صورتی که برخی کد اقتصادی نیز ندارند و به راحتی مبادرت به خرید و فروش می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه باید از صادرات بی‌رویه و بی‌حساب و کتاب جلوگیری شود، افزود: ما باید اول سرانه مصرف را تعیین کنیم سپس تولید و مصرف را مشخص و مازاد را صادر کنیم.

رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار همدان با بیان اینکه امروزه قوت لایموت و غالب مردم سیب‌زمینی است که آن هم گران شده است، تصریح کرد: فردی که حقوق اداره کار را می‌گیرد چگونه یک خانواده چهار نفری را با این حقوق می‌تواند تأمین کند؟

وی با بیان اینکه میوه‌های فصلی گران نیست و کاهش قیمت خوبی داشته است، بیان کرد: با توجه به اینکه میوه‌های پاییزی دچار سرمازدگی نشده است، در بازار وجود دارد و قیمت آن نیز مناسب است.

شمس با اشاره به اینکه قیمت خیار نیز به نسبت قبل کاهش داشته است، یادآور شد: خیار گلخانه‌ای درجه یک 2 هزار و 500 تومان و خیار بوته‌ای 3 هزار تومان است.

سیستم جامع اطلاع رسانی قیمت ها